Ahad, 15 April 2012

Rancangan Pengajaran Harian


RANCANGAN MENGAJAR HARIAN  TAHUN LIMA
Mata  Pelajaran      :    Pendidikan   Agama  Islam
Kelas                    :    5A/2
Tarikh                   :    29 Mac 2012
Masa                    :    30 minit
Bilangan  Pelajar    :    30 orang
Tajuk                   :   Taharah
Sub Tajuk             :  Tayammum
Objektif  Umum    :  Pelajar  akan  dapat  menjaga  kebersihan  dan  kesucian  diri  setiap  masa.
Objektif   Khusus  :  Pada  akhir  proses  pengajaran  dan  pembelajaran,pelajar  akan dapat;
a)     Menyebut  pengertian  tayammum.
b)     Membanding  beza  antara  tayammum  dengan berwuduk.
c)     Melaksanakan  tayammum  dengan  betul.
d)     Berbincang  mengenai  soalan  dari  lembaran  kerja.
Penetahuan. Sedia   Ada    :   Pelajar  telah  mengetahui  tentang  pentingnya  taharah / kebersihan  
                                          dalam  Islam  dan  kehidupan  seharian.
Gabungjalin           :  Aqidah,Al-Quran.
Penerapan  Nilai     :  Bersyukur,Istiqamah.Bersih  dan  jujur.
Kemahiran  Berfikir :  Menjana  idea  .Banding  beza (Peta  Minda).
BBM                     :  Kad perkataan. Gambar ,Debu  Tanah  Dan  Air.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan

Pendahuluan
(2 minit}          
Doa  belajar

Pelajar membaca doa beramai-ramai



Set induksi
(3 minit)
Refleksi tentang perbuatan /amalan yang telah  dilakukan sejak awal pagi
1.Pelajar diminta merenungkan apakah perbuatan yang telah dilakukan awal pagi?
2.Pelajar diminta menyatakan apakah yang mereka telah buat diawal pagi..
3.Guru mengaitkan dengan tajuk hari ini.

KB:
Pemikiran reflektif
Teknik :
Sumbangsaran

Langkah 1
(7 minit)
Dailog Tayamum
Teori Tayamum
1.Dailog tayamum
2..Guru menerangkan pengertian tayamum dan bertanyakan mengapa dibolehkan bertayamum dan sebab yang membolehkan bertayamum?
3.Pelajar memberi  jawapan dan guru merumuskan.
4.Melafaskan niat tayamum.
5.Guru menerangkan rukun tayamum.
6.Guru menjelaskan konsep dan cara-cara bertayamum.

KB:
Menjana idea
Teknik:
Dailog
Soal jawab
Syarahan
Langkah2
(8 minit)
Amali Tayamum
1.Guru meminta seorang pelajar mendemonstrasikan cara bertayamum dengan diperhatikan oleh pelajar-pelajar.
2.Guru meminta pelajar melakukan tayamum seorang demi seorang.
3.Membandingkan cara tayamum yang betul dan salah.

BBM:
Debu tanah
Teknik:
Tunjuk cara/
Demonstrasi
Langkah 3
(8 minit)
Penilaian
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
2.Menyusun gambar tayamum yang betul.
3.Pilih penyataan betul atau salah mengenai tayamum
4.Berbincang mengenai jawapan
murid.
KB:
Menjana
Idea
Teknik
Soal
Jawab
Penutup
(3 minit)
Rumusan dan Refleksi
*Islam menitik berat tentang aspek kebersihan.
*Suci dan bersih adalah dua perkara yang berbeza.
*Bersuci boleh dilakukan dengan tayamum apabila ada sebab-sebab yang diharuskan syarak.

Kesimpulannya:
Islam menitik berat tentang soal kebersihan dan kesucian setiap masa khususnya semasa beribadat kebersihan itu sebahagian daripada iman.
Nilai:
Kesedaran kendiri
Refleksi :
Diakhir  pengajaran 80% murid dapat melakukan cara-cara bertayamum dengan betul dan 20% lagi murid dapat menunjukkan cara melakukan  tayamum dengan betul.




Lembaran Kerja.


Baca penyataan di bawah ini.  Tulis "betul" atau "salah"


1. Tayamum dilakukan ketika ketiadaan air atau sakit.                                    _______________________________


2. Tayamum hendaklah menggunakan tanah liat.                                          _______________________________ 


3. Rukun tayamum ada empat.                                                                       _______________________________


4. Tayamum hanya sah untuik sekali solat fardu.                                            _______________________________  


5. Hendaklah bertayamum sebelum masuk waktu solat.                                  _______________________________


6, Tayamum terbatal setelah adanya air.                                                       _______________________________


7. Tayamum terbatal apabila seseorang itu murtad.                                      _______________________________   

Tiada ulasan:

Catat Ulasan

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...